Božićno silo

Božićno silo je uobičajen događaj koji se bez prekida održava od godine 2012. u Grudama, u sadašnjoj Javnoj ustanovi Kulturni dom Antuna Branka Šimića (negdašnje kino u Grudama). Od samoga početka Silo su priređivala braća Damir i Jure Miloš, a od godine 2017. to čini Udruga Davorija. Na Silo svake godine dolaze najutjecajnija imena iz svijeta gange i guslarstva iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore. Silo je ujedno i jedini događaj na kojemu su se prvi put, nakon 30-ak godina, godine 2014. okupili guslari iz šire regije. S ponosom ističemo kako je ovaj događaj od struke, medija i publike, ocijenjen kao najuspješniji i najvrsniji na svim područjima gdje ganga i gusle obitavaju, te je ujedno kako medijski tako i s obzirom na gledateljstvo (slušateljstvo) jedan od najpraćenijih kulturnih događaja. Silo se redovito održava u subotu prije 25. prosinca, odnosno prije najradosnije katoličke svetkovine – Božića, a ako je ta subota dva ili tri dana neposredno prije samoga Božića, onda se događaj održava subotu prije.

Grude, 88340 Čarapuša 2

udruga.davorija@gmail.com

Jure Miloš, mag. hist. et phil.

predsjednik